Вода није комерцијални производ као други производи, већ наслијеђе које се мора чувати, бранити и третирати као такво.
Кориштење вода и управљање њима се врши на рационалан и одржив начин, тако да се спријечи непотребно кориштење вода и да кориштење вода не превазилази природно обнављање ресурса.
Воде морају бити кориштене на начин који осигурава функционалност природних процеса акватичних екосистема и копнених екосистема, и мочварних подручја, која директно зависе од вода, а који простори су одређени на начин предвиђен законом.
Осигурати поврат трошкова од водних услуга, укључујући и трошкове за заштиту животне средине и ресурса, сходно економској анализи проведеној према Анексу 3 Оквирне директиве о водама ЕУ и, нарочито, према начелу „загађивач плаћа“.
За искориштену количуну воде, мора се обазбиједити адекватна економска накнада од онога који користи тај ресурс, по принципу „корисник плаћа“.
Управљање ризицима од поплава заснива се на начелима солидарности, првенства у потребама, хитне службе, трајне мобилизације, планира се и координира на нивоу водног подручја у циљу смањења ризика од штетних посљедица поплава, посебно по живот, здравље и имовину људи, животну средину, културну баштину и инфраструктуру.
У доношењу планских докумената о управљању водама, и посебним прописима заштите животне средине, осигурава се информисање и учешће јавности.
Управљање водама које има прекогранични значај остварује се у сарадњи са надлежним институцијама других држава, склапањем међународних уговора и међународном размјеном информација о водама и животној средини.
ПРЕГЛЕД ЗНАЧАЈНИХ ПИТАЊА УПРАВЉАЊА ВОДАМА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ
У процесу ажурирања првих Планова управљања водама на обласним ријечним сливовима (дистриктима) Републике Српске, урађени су:
- Преглед значајних питања управљања водама за Обласни ријечни слив (дистрикт) ријеке Саве Републике Српске и
- Преглед значајних питања управљања водама за Обласни ријечни слив (дистрикт) ријеке Требишњице Републике Српске.
Материјали који чине преглед значајних питања за наведене обласне ријечне сливове (дистрикте) могу се погледати ОВДЈЕ