јул 02, 2020 Новости
Након поплава 2010. године ниво заштите од поплава у Републици Српској није био на задовољавајућем нивоу, тако да је била неопходна грађевинска надградња и побољшање управљања поплавним ризицима.
Влада Републике Српске тада се одлучила за задужење уз додатна грант средства, да би се запуштени водопривредни објекти довели у потпуно функционално стање и подигао степен заштите од поплава у Републици Српској, истиче проф. др Борис Пашалић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади РС, у интервјуу за билтен ЈУ „Воде Српске“ Бијељина.
– Кроз бројне пројекте међу којима се истичу пројекат „Хитне мјере заштите од поплава у РС“ финансиран кредитом Европске инвестиционе банке, пројекат „Хитне санације водопривредних објеката оштећених у мајским поплавама у РС“ који се финансира из Фонда за обнову Републике Српске, пројекат „Хитне мјере заштите од поплава ширег подручја Семберије“ финансиран кредитом Свјетске банке, као и кроз ИПА 2014 бесповратна грант средства, уложено је више од 215 милиона КМ у одбрану од поплава и смањење штетних утицаја од поплава у Републици Српској.
Поред грађевинских радова, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у сарадњи са ЈУ „Воде Српске“ Бијељина, радило је и на бројним неструктуралним мјерама које за циљ имају повећање спремности реаговања на поплаве, могућност предвиђања наиласка поплавних таласа и управљање поплавним ризицима.
Рађено је и на одбрани од суше изградњом система за наводњавање у општинама Пелагићево, Љубиње, Братунац, Требиње и Бијељина. Израђена је техничка документација за пројекте наводњавања на локацији Скелани (Сребреница), Батковић (Бијељина), локалитету Александровац, те система наводњавања Поткозарје у Градишци, чија се реализација планира.
Након имплементације наведених пројеката, мјера које су предвиђене њима и доношења већег броја подзаконских аката којима је ближе дефинисано интегрално управљање водама у РС, ситуација у сектору вода је примјетно боља него у периоду прије 2010. године. Остварени напредак нам показује да се у сектору вода у Републици Српској ради квалитетно и у складу са стратешким циљевима, што нам даје обавезу да наставимо у истом смјеру и задржимо тренутни прогрес.
Који су били најизраженији проблеми сектора вода у протеклом периоду, и каква је стратегија за рјешавање тих питања?
– Највећи изазови са којима се сусрела водопривреда су били у области одбране од штетног дјеловања поплава. За рјешавање хитних мјера Влада РС и ово Министарство су се опредијелили за задуживање код међународних финансијских институција по ниским каматним стопама уз већи омјер грант средстава, како би се реконструисали постојећи објекти и изградили нови гдје је то потребно. Други битан изазов је стварање функционалног и економски одрживог система који ће бити у могућности да на квалитетан начин одржава изграђене објекте у складу са европским стандардима, као и да одговори на адекватан начин на изазове које доносе климатске промјене.
Да ли сте задовољни резултатима у остваривању циљева Стратегије интегралног управљања водама Републике Српске 2015-2024?
– Задовољавајући резултати циљева Стратегије интегралног управљања су остварени у области стварања правног оквира у циљу ефикасног функционисања сектора вода, заштите становништва, насеља и материјалних добара од поплава и других облика штетних утицаја вода, обезбјеђивања поузданијег планирања при лоцирању других објеката и система јер дефинише критеријуме, могућности и ограничења која проистичу из водне инфраструктуре, стварања мјерне, управљачке и информатичке подршке за реализацију водопривредних циљева. Циљеви који имају велики утицај на функционисање водопривреде у цијелини, а на којима је потребно радити у наредном периоду, су обезбјеђење економске стабилности која омогућава одржив развој сектора, стварање услова за обезбјеђивање постојаних и стабилних извора финансирања са којима могу да се успјешно дугорочно и оперативно реализују сложени циљеви управљања водама Републике Српске, дефинисање просторних захтјева за развој водне инфраструктуре, дефинисање повезаности и међузависности свих планова у области вода са захтјевима уређења простора и очувања и заштите животне средине.
Које су кључне активности које ресорно Министарство планира у сектору вода у наредном периоду?
– У наредном периоду ће се радити на доношењу мапа опасности и мапа ризика од поплава, што је основа за даљи рад на Плановима управљања ризицима од поплава. Планирају се и измјене и допуне подзаконских аката које ће омогућити већу ефикасност и боље функционисање сектора вода. Од инфраструктурних пројеката се издвајају, уређење корита ријеке Јање на ушћу у Дрину, изградња обалоутврда на ријеци Дрини, пројекат наводњавања на подручју Семберије, наставак радова на реконструкцији црпних станица на сливу ријеке Саве, рехабилитација корита ријеке Милошевице и Врбаса, надоградња насипа на ријеци Босни у Модричи, заштита од поплава насеља Баре у Добоју.
Како оцјењујете сарадњу институција Српске у сектору вода са одговарајућим институцијама у ФБиХ и на нивоу Савјета министара БиХ, са регионалним и међународним институцијама у сектору вода?
– Сарадња између институција у сектору вода у БиХ је увијек била на високом нивоу. Основу за добру сарадњу представља јасан уставни и законски оквир који је дефинисао да је управљање водама на ентитетском нивоу, уз обавезу консултовања и сарадње са другим ентитетом када су у питању заједнички проблеми. Одсјек за водне ресурсе Министарства спољне трговине и економских односа БиХ помаже сектору вода по питању координације, са аспекта међународне помоћи и сарадње у области водних ресурса. Сарадња са земљама у окружењу се одвија кроз бројне прекограничне пројекте и транспоновање европских директива у локално законодавство, чиме се гради основа за заједнички и јединствен одговор на проблеме у сектору вода. Посебно се истичу резултати рада Заједничке комисије Србије и Републике Српске у области интегралног управљања водама доњег тока ријеке Дрине, гдје се у наредном периоду очекује реализација конкретних заједничких пројеката.
Каква је сарадња институција Републике Српске у сектору вода са локалним заједницама на реализацији пројеката?
– Сарадња са јединицама локалне самоуправе је на задовољавајућем нивоу, јер су основни циљеви свих укључених у реализацију пројеката добробит становништва и повећање нивоа заштите од поплава. Упркос томе, дешавају се проблеми у динамици и реализацији пројеката, а који се углавном односе на проблеме са неријешеним имовинским односима, који су обавеза рјешавања локалне заједнице на чијој територији се налази предметни објекат.
ЈУ „ВОДЕ СРПСКЕ“
БИЈЕЉИНА
Милоша Обилића 51,
76300 Бијељина, РС, БиХ
+387 55 201 784
+387 55 211 517 (факс)
bijeljina@voders.org
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Саве: +387 55 220 360
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Требишњице: +387 59 245 510
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Семберије, Посавине и Ивањског поља: +387 55 201 903
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Србачко-ножичке равни, Лијевче поља и Дубичке равни: +387 51 815 050
Сектор за наводњавање и ИТ: +387 51 215 485
Сектор за економско-финансијске послове: +387 55 211 516
Сектор за правне послове: +387 55 222 480
Одјељење за јавне набавке: +387 55 226 033
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ВОДАМА ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ САВЕ
Милоша Обилића 51
76300 Бијељина
+387 55 220 360
bijeljina@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Врбас – Бања Лука
Милана Радмана 10
78000 Бања Лука
+387 51 215 485
banjaluka@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Босне – Добој
Војводе Мишића 22,
74000 Добој
+387 53 200 570
doboj@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Уне – Приједор
Алеја Козарског одреда 4,
79101 Приједор
+387 52 240 330
+387 52 240 331 (факс)
prijedor@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Дрине – Зворник
Светог Саве бб,
75400 Зворник
+387 56 215 990
zvornik@voders.org
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ ТРЕБИШЊИЦЕ ТРЕБИЊЕ
Српска 2
89101 Требиње
+387 59 245 510
+387 59 245 520 (факс)
trebinje@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СЕМБЕРИЈЕ, ПОСАВИНЕ И ИВАЊСКОГ ПОЉА
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Семберије и Мајевице:
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Ивањско поље:
Светог Саве бб,
74450 Брод
+387 53 610 471
brod@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СРБАЧКО-НОЖИЧКЕ РАВНИ, ЛИЈЕВЧЕ ПОЉА И ДУБИЧКЕ РАВНИ
Авде Ћука 11,
78400 Градишка
+387 51 815 050
gradiska@voders.org