окт 22, 2020 Новости
Новоформирано одјељење за информационе технологије за кратко вријеме постигло је завидне резултате. Императив рада овог одјељења представља увођење савремених технологија у све секторе и радне процесе, а све у циљу функционалнијег рада Јавне установе „Воде Српске“ Бијељина.
Област коју покрива рад Одјељења за информационе технологије је врло широка, те тако у свом саставу има хидролога, хидрауличара, ГИС експерта, администратора база података, администратора рачунарске и мрежне инфраструктуре, као и особе задужене за информациону безбједност. У циљу боље организације самог одјељења интерно су образоване сљедеће уже организационе јединице:
– Водни информациони систем,
– Прогнозни системи и
– Техничка подршка, информационе безбједности и одржавање система.
Водни информациони систем – ВИС
Управљање водама као ресурсом будућности, на данашњем степену технолошког развоја, незамисливо је без квалитетног мониторинга ослоњеног на технологију географских информационих система (ГИС). Основни циљ ВИС-а је да пружи подршку у управљању водама у свим сегментима: планирању, истраживању, пројектовању, одржавању, извјештавању према међународним обавезама, те праћењу и информисању јавности.
ЈУ „Воде Српске“ препознала је значај водног информационог система, те је у претходном периоду финансирала израду више интернет апликација за унос алфанумеричких података које омогућавају једноставан и сигуран начин уношења и прегледа података употребом неког од уобичајених интернет претраживача:
Апликација „Водни катастри“ је намијењена за унос, ажурирање и кориштење просторних и алфанумеричких података о површинским водама, коришћењу вода, подземним водама, водним грађевинама, заштити од вода, заштити вода, мониторингу и метеоролошким станицама. Запослени у одјељењу за ИТ су у претходном периоду извршили прикупљање података из низа пројеката, њихово прилагођавање ГИС Есри формату и уношење у базу. Рад на овој апликацији захтјева континуиран унос велике количине података по динамичким плановима који се израђују на годишњем нивоу.
Апликација „Водна књига“ намијењена је за унос, ажурирање и кориштење алфанумеричких података водних аката (захтјеви за издавање водних аката, водне сагласности, водне дозволе, управни поступци). У сарадњи са Одјељењем за издавање водних аката у протеклом периоду је интензивиран унос података у апликацију „Водна књига“, те је до краја јануара 2020. године извршен комплетан унос свих издатих водних аката у ЈУ „Воде Српске“ Бијељина за период 2016-2019. године.
Апликација „Водна карактеризација“ намијењена за унос, ажурирање и кориштење алфанумеричких, те преглед просторних података, који су резултат одређивања карактеристика водних подручја и ријечних базена за потребе израде Плана управљања ријечним базенима. Тренутно је у току процес ажурирања и прилагођавања модула „Водна карактеризација“ новим верзијама „SQL“ сервер базе и „ArcGIS“ софтвера, а окончање овог пројекта очекује се крајем октобра 2020. године.
Апликација „Управљање водама“ је намијењена за кориштење података из области управљања ризицима од поплава, уз помоћ које се на брз и једноставан начин могу прегледати мапе опасности и мапе ризика од поплава за цијелу територију Републике Српске. Ова апликација је тренутно у изради, а окончање активности на њој је у директној зависности са пројектом „Мапе опасности и мапе ризика од поплава“ који се проводи уз помоћ ИПА средстава. Пуштање у функцију саме апликације очекује се крајем октобра текуће године.
Уз наведене интернет апликације израђени су и интернет ГИС прегледници који омогућавају брз и једноставан приказ, преглед и анализу просторних података. Крајем 2019. године извршена је обука 30 запослених у ЈУ “Воде Српске”, како би се ажурирање и кориштења података самог ВИС-а омогућило у различитим секторима ове институције.
Преглед рада ВИС-а може се погледати на интернет адреси: https://rvisportal.voders.org/VodniKatastri/GIS/
Приказ ВИС-а – модул „Водни катастри“
Прогнозни системи (ПС)
Успостављање хидролошког прогнозног система раног упозорења за поплаве у Републици Српској кључна је активност у сегменту превенције и раног упозоравања. Неопходност успоставе оваквог система једна је од препорука Европске директиве о водама, а потреба за оваквим системом на нашем простору, нажалост, најбоље се показала током поплава 2014. године.
У циљу побољшања осматрачке мреже, извршена је санација и реконструкција пет постојећих хидролошких станица и једне метеоролошке, и набавка двије нове хидролошке станице, што сада представља мрежу од 18 аутоматских станица под контролом ЈУ „Воде Српске”. Повећавање мреже аутоматских хидролошких и метеоролошких станица један је од приоритета ЈУ „Воде Српске“ Бијељина.
Да би се урадила процјена утицаја хидролошких прилика на могућност појаве поплава, поред улазних података са мјерних станица, представници одјељења за ИТ користе софтверске системе који омогућавају предвиђања и благовремена упозоравања на такву могућност. Тренутно су у употреби два софтверска система:
– „Flood forecasting and warning system (FFWS)“, који представља регионалну платформу за прогнозу поплава у сливу ријеке Саве. Овај систем развија се у сарадњи са свим земљама у сливу ријеке Саве (Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Србија) и као такав представља јединствен систем у Европи.
– „MIKE“ систем који се развија на нивоу БиХ и представља платформу за прогнозу поплава. За сада је кроз развој ове платформе израђен прогнозни модел за сливове ријеке Уне са Саном и Врбаса и то као 1Д и квази 2Д модел. Ова два модела укључена су у исту платформу са могућношћу интернет прегледа.
У току је израда прогнозног модела за ријеку Босну и Укрину, ИПА средствима, а овај модел би био најсавременији прогнозни модел, јер би поред кориштења података лидар снимака и хибридног модела терена, био развијен као 2Д модел. Исти би такође био сједињен са прогнозним моделима за слив ријеке Уне и Врбаса у јединствену националну – „MIKE“ платформу.
Израда прогнозног модела за слив ријеке Дрине реализује се грант средствима „GEF WBDRBMP“ пројекта, те се са задовољством може рећи да ће до средине 2021. године бити у функцији прогнозни модели за све веће водотоке у БиХ (Уна, Врбас, Босна, Укрина, Дрина и Сава).
Овдје свакако треба бити веома обазрив, јер и поред свих технолошких достигнућа предвиђање природних догађаја и њихова динамика није нешто чиме човјечанство потпуно влада. Тачност оваквих модела првенствено зависи од тачности нумеричких прогнозних модела за падавине, а потом и од дужине интервала за који се врши прогноза. Због недостатка појединих параметара систем може да потцијени или прецијени крајњи резултат, а слијепо вјеровање приказаном резултату може бити кобно. Стога је на прогностичарима јако велика одговорност која се гради њиховим стручним усавршавањем и константним радом и упознавањем са системом.
У свакодневном раду представници ИТ одјељења врше провјере из више извора и тек уколико се на основу више извора потврди могућност поплавног ризика у наредних 72 часа, обавјештавају надређене руководиоце у установи, локалној заједници, цивилној заштити и остале учеснике за одбрану од поплава по ГОП-у, с циљем ефикасне и правовремене одбране од поплава.
Приказ Сава „FFWS“ апликације за прогнозу и упозорење на поплаве
Техничка подршка, информационe безбједности и одржавања система
Посебна пажња у раду Одјељења за ИТ посвећена је модернизацији ИТ опреме унутар ЈУ „Воде Српске“ Бијељина. Извршена је реконструкција мрежне инфраструктуре, као и имплементација свих дијелова информационог система безбједносним компонентама, а у циљу успостављања функционалног и безбједног информационог система установе.
Реализација је изведена у неколико фаза, и то:
Безбједносне компоненте информационог система су интегрисане у систем заштите у неколико фаза:
а) креирана платформа за виртуелизацију на којој су инсталиране виртуелне машине са безбједносним компонентама („Kaspersky update utility“,„Windows Server Update Services – WSUS“, „Forward Proxy“, „IDS“ и „DPI“, „SIEM“, „Reverse Proxy“, „Domain controller“, „MIKE“).
б) креирана платформа за виртуелизацију на којој је инсталиран систем за складиштење података,
в) конфигурисање „Firewall“-a,
г) конфигурисање „DMZ“ зоне,
Реализацијом горе наведених активности успостављен је јединствен интегрисани систем сајбер безбједности ЈУ „Воде Српске”, те је виртуелизацијом информационог система повећана функционалност истог са минималним ризиком штете. Мониторинг цијелог система врши се непрекидно. Сервис дигиталне форензике се користи у случају инцидената и расположив је свим данима у седмици. Процјена ризика се ради најмање четири пута годишње у сједишту установе и свим подручним канцеларијама, а све у складу са Законом о безбједности критичних инфраструктура у Републици Српској и Законом о информационој безбједности Републике Српске. Постигнута је компатибилност са стандардима „ISO/IEC 27000“, „ISO/IEC 27001“ и „ISO/IEC 27002“. Такође, дефинисани су образци за рад ИТ-а, како би се извршила категоризација послова и евидентирање захтјева крајњих корисника ка ИТ-у. Дефинисањем ових образаца извршена је припрема документације за увођење ИСО стандарда у ЈУ „Воде Српске“.
ЈУ „ВОДЕ СРПСКЕ“
БИЈЕЉИНА
Милоша Обилића 51,
76300 Бијељина, РС, БиХ
+387 55 201 784
+387 55 211 517 (факс)
bijeljina@voders.org
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Саве: +387 55 220 360
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Требишњице: +387 59 245 510
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Семберије, Посавине и Ивањског поља: +387 55 201 903
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Србачко-ножичке равни, Лијевче поља и Дубичке равни: +387 51 815 050
Сектор за наводњавање и ИТ: +387 51 215 485
Сектор за економско-финансијске послове: +387 55 211 516
Сектор за правне послове: +387 55 222 480
Одјељење за јавне набавке: +387 55 226 033
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ВОДАМА ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ САВЕ
Милоша Обилића 51
76300 Бијељина
+387 55 220 360
bijeljina@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Врбас – Бања Лука
Милана Радмана 10
78000 Бања Лука
+387 51 215 485
banjaluka@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Босне – Добој
Војводе Мишића 22,
74000 Добој
+387 53 200 570
doboj@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Уне – Приједор
Алеја Козарског одреда 4,
79101 Приједор
+387 52 240 330
+387 52 240 331 (факс)
prijedor@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Дрине – Зворник
Светог Саве бб,
75400 Зворник
+387 56 215 990
zvornik@voders.org
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ ТРЕБИШЊИЦЕ ТРЕБИЊЕ
Српска 2
89101 Требиње
+387 59 245 510
+387 59 245 520 (факс)
trebinje@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СЕМБЕРИЈЕ, ПОСАВИНЕ И ИВАЊСКОГ ПОЉА
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Семберије и Мајевице:
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Ивањско поље:
Светог Саве бб,
74450 Брод
+387 53 610 471
brod@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СРБАЧКО-НОЖИЧКЕ РАВНИ, ЛИЈЕВЧЕ ПОЉА И ДУБИЧКЕ РАВНИ
Авде Ћука 11,
78400 Градишка
+387 51 815 050
gradiska@voders.org