окт 30, 2023 Новости
ПИШЕ: Бранко Чолић, дипломирани инжењер грађевинарства; Помоћник директора, Сектор за управљање водама ОРС Требишњице
Kонцепт заштите обрадивих површина и површинских рудничких копова који се развијају у Гатачком пољу, од сливних површинских вода са сјеверних падина које гравитирају овом подручју као и употријебљених и атмосферских вода из урбаног подручја Гацка, треба да се реализује планирањем и изградњом посебног хидротехничког објекта – Сјеверног ободног канала у дужини од 6,1 километара који ће спојити измјештено корито ријеке Мушнице у Автовцу и корито ријеке Грачанице. Овај објекат треба да обезбиједи гравитациони ток Мушнице до Грачанице као и прихват сливних и атмосферских вода, чиме се од продора површинских вода штите обрадиве површине дијела Гатачког поља као и површински коп РиТЕ Гацко. У слободном зеленом појасу уз канал стварају се могућности развоја комуналне и остале инфраструктуре урбаног подручја Гацка и то је уједно прва фаза изградње Сјеверног ободног канала.
Од пројектованих дионица површинског тока Мушнице преостало је да се изврше планирана измијештања корита на дужини од 5,5 километара од превоја „Сенокос“ до моста у Автовцу, чиме се стварају услови за развој планиране хидротехничке инфраструктуре која ће штитити површински коп Гацко од брдских и сливних вода са сјеверних падина Гатачког поља, као и сливних урбаних отпадних и атмосферских вода чије је стање веома забрињавајуће јер не постоји минимуми санитационих услова пошто се воде испуштају директно у поље или ријеку Мушницу, што је неприхватљиво са аспекта заштите животне средине.
Сјеверни ободни канал треба да има сљедеће кључне функције:
– Безбједно прихватање сливних површинских вода са сјеверних падина Гатачког поља;
– Да физички раздвоји град Гацко од површинских копова: ПК Поље „Ц“, ПК „Гацко“ и ПК „Источно поље“, и да град Гацко у близини урбаних цјелина добије сталан водоток;
– Да се дио вода ријеке Мушнице код насеља Автовац захвати и уведе у Сјеверни ободни канал и проведе сјеверним ободом Гатачког поља и кроз град Гацко, и код ТЕ Гацко уведе у ријеку Грачаницу;
– Превођење вода из ријеке Мушнице у ријеку Грачаницу може да има и енергетски смисао јер би се воде ријеке Мушнице и ријеке Грачанице заједнички енергетски користиле у систему „Горњи хоризонти“ (реализацијом друге и треће фазе Сјеверног ободног канала);
– Уважавајући кључне хидролошке и хидрауличке параметре и прорачуне Сјеверни ободни канал треба да има пропусни капацитет од 20 m3/s, а његов рад се дефинише у нормалним условима и у условима великих вода, када се према исказаним потребама умањују дотоци Мушнице, ради прихватања сливних вода са властитог слива Сјеверног ободног канала;
– Да се у заједничке воде Грачанице и Сјеверног ободног канала омогући испуштање и одвођење ефлуента насталог на постројењу за пречишћавање употријебљених вода Гацка, а да се у слободни – зелени појас, минималне ширине 10 метара, који се налази између канала и планиране обилазнице, лоцира сва потребна комунална инфраструктура, довод техничке воде до РиТЕ Гацко и осталих инсталација.
Идеја је да Сјеверни ободни канал осим вода са властитог слива захвати и дио вода ријеке Мушнице код насеља Автовац које ће се сјеверним ободом Гатачког поља и кроз урбано насеље Гацка, на локалитету код ТЕ Гацко увести у ријеку Грачаницу. Сјеверна варијанта превођења дијела вода из ријеке Мушнице у ријеку Грачаницу (са ушћем Сјеверног ободног канала узводно од постојећег ушћа Мушнице и Грачанице по току ријеке Грачанице), има и енергетски смисао, је се на тај начин ствара могућност хидроенергетског коришћења ових вода у систему хидроелектрана на Требишњици, прецизније у планираном систему „Горњи хоризонти“. Диспозиционо канал би био положен испод пута Автовац – Гацко и испод урбаног подручја Гацка, од моста у Автовцу на магистралном путу Гацко – Билећа до ушћа у ријеку Грачаницу.
Након изградње прве фазе до корита ријеке Грачанице, уколико би се актуелизовало и енергетско коришћење вода могућа је и друга фаза развоја Сјеверног ободног канала од Грачанице до Гојковића потока у дужини од 3,45 километара. Доградњом објекта у другој фази прихватају се воде Мушнице, брдске и сливне воде ширег урбаног подручја и воде ријеке Грачанице, чиме се плански измјештају све вањске воде ван активних и напуштених површинских копова.
Битно је напоменути и нагласити чињеницу да се приликом разраде варијанте са енергетским кориштењем вода ријеке Мушнице (са Сјеверним ободним каналом), задржава основни концепт заштите копова и одлагалишта од површинских великих вода ријеке Мушнице, ријеке Грачанице, Гојковића потока и сливних вода са сјеверних и сјевероисточних падина Гатачког поља. То значи да је у систему заштите од вањских вода Сјеверни ободни канал само допуна и комплетирање система, са основном улогом да дириговано преводи воде из ријеке Мушнице у ријеку Грачаницу и преузме улогу ободног канала за заштиту површинског копа и одлагалишта у Гатачком пољу од сливних вода са сјеверних и сјевероисточних падина Гатачког поља.
Захваћене воде Сјеверним ободним каналом (ријеке Мушнице, ријеке Грачанице и сливних површинских вода са сјеверним и сјевероисточних падина Гатачког поља), код ТЕ Гацко даље би се отвореним каналом дужине 3,6 километара дуж пута Гацко – Мостар одвеле у слив ријеке Заломке.
Основни елементи концепције система превођења вода из Гатачког поља у слив Заломке, генерално су постављени уз базну поставку да се у датим веома комплексним хидролошким и хидрогеолошким условима установе таква техничка рјешења која ће обезбједити реалну процјену инвестиционих вриједности у фази реализације и ефеката у фази експлоатације, форсирајући елементе фазне реализације и доградње дијелова система.
Превођење вода, са и без допунског изравнања у сливу ријеке Мушнице, имало би за посљедицу промјену режима дотока у Фатничко поље подземним путем из правца Гатачког поља. Директна посљедица превођења вода у слив ријеке Заломке била би смањење дотока у Фатничко поље у периодима већих дотока, што би утицало на дјелимично растерећење тунела Фатница – Билећа, односно повећање искористивих протицаја у систему „Горњи Хоризонти“ у периодима великих вода. На овај начин би се омогућило рационалније коришћење система ХЕ Невесиње – ХЕ Дабар – ХЕ Билећа и даље на постојећим хидроенергетским објектима, чиме се обезбјеђују велики допунски бенифити на цијелом хидроенергетском систему.
Oсновни циљ овог пројекта је заштита површинских копова и обрадивих површина у Гатачком пољу од сливних вода са сјеверних падина Гатачког поља, обезбјеђење сталног водотока на урбаном подручју Гацка, складан развој осталих инфраструктурних објеката, нарочито комуналне инфраструктуре, реализација спортских и осталих рекреативних садржаја и обезбјеђење потребних количина воде за комуналне потребе Гацка. Уколико се искаже интерес и подршка инвеститора у наредним фазама разматраће се енергетско коришћење вода Мушнице преко Сјеверног ободног канала за трансфер вода према ријеци Заломци у систему „Горњи хоризонти“.
ЈУ „ВОДЕ СРПСКЕ“
БИЈЕЉИНА
Милоша Обилића 51,
76300 Бијељина, РС, БиХ
+387 55 201 784
+387 55 211 517 (факс)
bijeljina@voders.org
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Саве: +387 55 220 360
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Требишњице: +387 59 245 510
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Семберије, Посавине и Ивањског поља: +387 55 201 903
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Србачко-ножичке равни, Лијевче поља и Дубичке равни: +387 51 815 050
Сектор за наводњавање и ИТ: +387 51 215 485
Сектор за економско-финансијске послове: +387 55 211 516
Сектор за правне послове: +387 55 222 480
Одјељење за јавне набавке: +387 55 226 033
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ВОДАМА ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ САВЕ
Милоша Обилића 51
76300 Бијељина
+387 55 220 360
bijeljina@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Врбас – Бања Лука
Милана Радмана 10
78000 Бања Лука
+387 51 215 485
banjaluka@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Босне – Добој
Војводе Мишића 22,
74000 Добој
+387 53 200 570
doboj@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Уне – Приједор
Алеја Козарског одреда 4,
79101 Приједор
+387 52 240 330
+387 52 240 331 (факс)
prijedor@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Дрине – Зворник
Светог Саве бб,
75400 Зворник
+387 56 215 990
zvornik@voders.org
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ ТРЕБИШЊИЦЕ ТРЕБИЊЕ
Српска 2
89101 Требиње
+387 59 245 510
+387 59 245 520 (факс)
trebinje@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СЕМБЕРИЈЕ, ПОСАВИНЕ И ИВАЊСКОГ ПОЉА
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Семберије и Мајевице:
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Ивањско поље:
Светог Саве бб,
74450 Брод
+387 53 610 471
brod@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СРБАЧКО-НОЖИЧКЕ РАВНИ, ЛИЈЕВЧЕ ПОЉА И ДУБИЧКЕ РАВНИ
Авде Ћука 11,
78400 Градишка
+387 51 815 050
gradiska@voders.org