Извод из Закона о водама РС (50/06)
VIII ВОДОПРАВНИ АКТИ
Врсте водоправних аката
Члан 120.
(1) Ради обезбјеђења управљања водама и у сврху правичног приступа водама свих лица, овим законом се регулише начин кориштења права на воду издавањем слиједећих водоправних аката:
а) смјерница,
б) сагласности, и
в) дозвола.
(2) Водоправни акти су управни акти и издају се у форми рјешења, односно закључка.
(3) Поступак за издавање водоправних аката, спроводи се према правилима посебног поступка утврђеним овим законом, а уз супсидијарну примјену Закона о општем управном поступку.
(4) Министарство доноси подзаконски пропис о садржини захтјева за издавање водних смјерница, сагласности и дозволе, садржини документације из области коју обрађује овај закон, додатној документацији, броју копија и предаји оригинала, садржини јавног огласа, обавјештењу о одлуци надлежног органа и другим битним питањима од значаја за поступак издавања и чувања водоправних аката, у року од три мјесеца од дана ступања на снагу овог закона.
Активности за које су неопходне водне смјернице, сагласност и дозвола
Члан 121.
(1) Водне смјернице, сагласност и дозвола ће се прибавити, ако овим законом није другачије одређено, за слиједеће активности, без обзира на њихове утицаје, и то :
а) захватање вода у свим привредним гранама и дјелатностима, а нарочито, и не ограничавајући се, за:
1) индустрију и енергетику,
2) пољопривреду,
3) водоснабдијевање,
4) услужне дјелатности које у технолошком поступку користе воду и испуштају технолошке отпадне воде,
5) туристичке дјелатности, итд.
б) испуштање отпадних вода у површинске воде,
в) вјештачко прихрањивање подземних вода,
г) дислоцирање и вађење материјала из водотока,
д) изградња објеката за искориштавање хидроенергије,
ђ) трајно подизање нивоа воде и као резултат тога, плављење земљишта,
е) изградња објеката за заштиту од поплава,
ж) изградња саобраћајница, путних и жељезничких, укључујући и шумске путеве,
з) изградња моста или неког другог објекта изнад, поред водотока, у водотоку или водном земљишту,
и) изградња или уређење депонија отпада,
ј) у поступку додјеле концесија,
к) за промет опасних материја, као и производа од тих материја који након употребе доспијевају у воде.
(2) Поред активности наведених у ставу 1. овог члана, водне смјернице, сагласност и дозвола, издају се и за све случајеве спровођења активности које могу:
а) привремено или трајно да дерогирају квалитет вода, или ометају побољшање њиховог постојећег квалитета;
б) да штетно утичу на акватичне и полуакватичне екосистеме;
в) да повећају ризик од поплаве или ерозије, или
г) да значајно:
1) смање квантитет вода,
2) промијене морфологију водотока,
3) измијене дубину, ниво воде или проток водотока,
4) ометају кориштење површинских вода у рекреационе сврхе.
(3) Прописима из члана 120. став 4. овог закона могу бити детаљније прецизиране и друге активности за које је потребно прибавити водоправне акте.
Објекти и активности за које нису потребни водопривредни акти
Члан 122.
(1) Изузетно од одредби члана 121. овог закона, водоправни акти нису потребни за све објекте и активности који обезбјеђују воду за редовне породичне дјелатности прикључком на јавни водоводни систем, а испуштање отпадних вода врше у јавни канализациони систем, осим за технололошке воде из члана 67. овог закона.
(2) Водоправне акте такође није потребно прибавити ни за грађење нових и реконструкцију постојећих стамбених објеката који се снабдијевају водом прикључком на јавни водоводни систем, а испуштање отпадних вода врше у јавни канализациони систем.
(3) Надлежни орган управе или оператор водоводног, односно канализационог система, не може издати одобрење за прикључак на водоводни систем и кориштење воде из водоводног система и за испуштање отпадних вода у канализациони систем лицима из ст. 1. и 2. овог члана, осима ако систем на који се даје одобрење за прикључак имај водну дозволу.
Обавезе будућег имаоца права на кориштење вода
Члан 123.
(1) Водоправним актима се може одредити да ће будући ималац права на кориштење вода код планирања, изградње и рада објекта, омогућити и кориштење тог објекта за заштиту од штетног дјеловања вода.
(2) Актом из претходног става се може одредити да ће будући ималац права на кориштење вода, омогућити кориштење водног објекта и за општу употребу вода или за снабдијевање водом за пиће, ако то суштински не погоршава услове спровођења његовог права на кориштење вода.
Обавеза будућег имаоца права за дислоцирање и вађење материјала
Члан 124.
Изузетно од одредби члана 121. овог закона, активности дислоцирања и вађења материјала из водотока се регулише издавањем водних смјерница и водне сагласности, док се водна дозвола за ову врсту активности не издаје.
Поступак издавања водоправних аката
Члан 125.
(1) Водоправни акти се издају на писмени захтјев инвеститора односно корисника, или овлаштеног трећег лица, надлежног органа управе или органа надлежног за издавање урбанистичке сагласности по прописима о просторном уређењу, или надлежног органа за покретање поступка за додјелу концесија на водама и водном добру.
(2) Уз захтјев за издавање аката из става 1. овог члана, достављају се потребни подаци о локалитету, врсти и обиму активности која се намјерава спровести и прилаже се техничка документација којом се обрађује конкретна активност. Врста и садржај података и документације, прописаће се актом из члана 120. став 4. овог закона.
(3) Водоправне акте издаје надлежни орган јединице локалне самоуправе за активности који су на територији те јединице, Одјељење за водоправне акте надлежне Агенције за воде и Министарство, на начин и по поступку како је то одредбама овог закона регулисано и на основу њега донесених подзаконских прописа.
(4) Процедуре за водоправне акте који се односе на прекограничне воде ће бити спроведене у складу са билатералним или другим мултилатералним уговорима.
(5) Техничку и другу документацију, која се подноси уз захтјев, израђује стручно физичко лице у оквиру правног лица, како је то дефинисано одредбама овог и посебних закона у погледу стручности физичких и правних лица, за израду поједине техничке документације, која је предвиђена у складу са овим законом.
(6) Поступак издавања водоправног акта покреће надлежни орган из става 3. овог члана, по захтјеву странке или по службеној дужности, уколико утврди или сазна да постоји чињенично стање због кога треба покренути поступак ради заштите јавног интереса.
Стручно мишљење
Члан 126.
(1) У поступку издавања водоправних аката из своје надлежности, овлаштени орган из члана 127. овог закона може затражити стручно мишљење квалификоване научне институције или стручне организације која обавља дјелатност из области вода.
(2) Прописом из члана 120. став 4. овог закона, одредиће се минимум кадровске и техничке опремљености, која се односи на институције и организације из става 1. овог члана, поступак добивања стручног мишљења из става 1. овог члана, као и његова форма и неопходна садржина.
Подјела надлежности издавања водоправних аката
Члан 127.
(1) Агенција за воде има надлежност издавања водоправних аката за слиједеће објекте, инсталације и активности:
а) захватање воде у количини од 5 и више литара у секунди,
б) испуштање отпадних вода насеља,
в) испуштање технолошких отпадних вода у површинске воде,
г) вјештачко прихрањивање подземних вода,
д) хидроелектране за производњу електричне енергије,
ђ) све акумулације на простору Републике Српске,
е) дислоцирање и вађење материјала из водотока,
ж) изградња објеката за заштиту од поплава или других постројења за заштиту од вода,
з) активности из члана 121. став 2, тачке. а) до г) које утичу на воде.
(2) Јединица локалне самоуправе издаје водоправне акте за објекте, инсталације и активности које нису наведене у ставу 1. овог члана, у складу са овим законом.
(3) Орган који прими захтјев, а по њему није надлежан да поступа у складу са одредбама овог закона и посебним прописима, захтјев ће службено прослиједити стварно и мјесно надлежном органу.
(4) Министарство одлучује у дугом степену против жалби на издате водоправне акте Агенција и јединица локалне самоуправе.
(5) Агенција за воде ће, у оквиру својих подручних канцеларија, успоставити одјељења за припремање издавања водоправних аката, што ће бити регулисано посебним актом Министарства.
Захтјеви органа према подносиоцу захтјева
Члан 128.
(1)Зависно од природе активности и њених очекиваних утицаја, орган надлежан за издавање водоправног акта, може захтијевати додатне податке и допуну предате документације.
(2)Додатне податке или допуну предате документације, орган који води поступак дужан је затражити у писменом облику, са навођењем документације и података које се захтијевају, уз упозорење подносиоцу захтјева о посљедицама које ће наступити уколико захтјев органа не буде испуњен. Тражена документација и подаци, достављају се у року који одређује орган који води поступак.
(3)Ако инвеститор, корисник или надлежни орган из члана 125. става 1. овог закона не достави документацију у року који му одреди орган који води поступак, захтјев ће се одбацити закључком против којг је допуштена посебна жалба.
(4)Уколико је ријеч о погону, постројењу или активностима које ће проћи процедуру процјене утицаја на животну средину, уз захтјев из члана члана 125. став 1. овог закона, подноси се Студија о утицају на животну средину, у складу са одредбама важећег Закона о заштити животне средине.
Сарадња органа у поступку издавања водоправних аката
Члан 129.
(1) Надлежни орган, у поступку издавања водоправног акта, сарађује са надлежним органима из других области и прибавља њихова мишљења, сагласности, изјаве, и друге податке о чињеницама од важности за издавање акта.
(2) Надлежни орган, обавезан је затражити мишљење јединице локалне самоуправе на чијем подручју се предузима предложена активност, као и јединице локалне самоуправе на чијем подручју та активност може проузроковати утицаје. Изостанак достављања мишљења у датом року, не одлаже вођење поступка.
(3) Уколико се у поступку доношења водоправног акта, а посебно водних смјерница, утврди постојање разлога из којих произилази да ће објекат, инсталација или предложена активност која се налази или одвија на територији Републике Српске имати негативне утицаје на водне ресурсе на територији Федерације БиХ, прије доношења водоправног акта,прибавиће мишљење надлежног органа Федерације БиХ.
(4) Уколико се разлози из става 3. овог члана односе на негативне утицаје на водне ресурсе друге државе, Министарство ће прослиједити податке из документације надлежном органу односне државе, у циљу његовог изјашњавања.
(5) У провођењу активности из става 4. овог члана, надлежни орган поступа у складу са конвенцијама и међународним споразумима који су ратификовани односно потписани од стране Босне и Херцеговине.
(6) У случају негативних мишљења добивених реализацијом активности у ст. 3. и 4. овог члана, поступак се не обуставља, али се покреће поступак арбитражног тражења рјешења између страна.
Оглашавање, изјашњавање и консултација заинтересованих страна и јавности
Члан 130.
(1) Ради осигурања рјешавања сукоба интереса и учешћа јавности у раду, надлежни орган, прије издавања водоправног акта, обавезно обавјештава заинтересоване стране, а о захтјеву обавјештава јавност на подручју на коме дјелује, путем обавјештења на огласној табли надлежног органа, оглашавањем у средству јавног информисања, а у случају међуентитеског утицаја, у најмање два средства јавног информисања која су доступна јавности на територији Републике Српске и Федерације БиХ.
(2) Јавни оглас из става 1. овог члана садржи информације прописане подзаконским актом из члана 120. став 4. овог закона.
Обавјештење о вођењу поступка у јавном оглашавању
Члан 131.
(1) Обавјештење о детаљнијем садржају захтјева, вођењу поступка и јавном оглашавању, надлежни орган доставља заинтересованим странама.
(2) Заинтересована страна је сваки појединац или правно лице које има или може да има непосредан интерес у предмету за који се издаје водоправни акт. Заинтересована лица ће бити наведена у захтјеву од стране подносиоца или су по службеној дужности позната органу који издаје водоправни акт.
(3) Надлежни орган, дужан је заинтересованим странама и јавности одредити рок за писмено изјашњавање о предложеним активностима из захтјева који не може бити дужи од 30 дана од дана јавног обавјештавања, односно од дана доставе обавјештења о вођењу поступка. Изјашњавање се доставља писмено, у два примјерка.
(4)Надлежни орган може, према слободној оцјени, организовати јавну расправу о предмету из овог члана.
Изјашњавање подносиоца захтјева
Члан 132.
(1)Подносилац захтјева има право на писмено изјашњавање о мишљењу надлежног органа, као и на примједбе и мишљења достављена у поступку изјашњавања јавности, заинтересованих страна и јавне расправе, изузев ако је такво изјашњавање подносиоца захтјева очигледно непотребно.
(2)Изјашњавање из става 1. овог члана подносилац захтјева доставља у року који одређује орган који води поступак. Пропуштање изјашњавања у датом року, не одлаже вођење поступка.
Достављање водоправног акта и обавјештавање
Члан 133.
(1) Издати водоправни акт надлежни орган доставља посносиоцу захтјева и заинтересованим странама.
(2) На издати водоправни акт, подносилац захтјева и заинтересоване стране имају право подношење правног лијека.
(3) Издати водоправни акт из става 1. овог члана, надлежни орган објављује на начин прописан подзаконским прописом из члана 120. став 4. овог закона.
(4) При спровођењу свих активности код издавању водоправног акта, примјењују се одредбе овог зкона, подзаконских прописа и посебних прописа који се односе на рад овлаштених органа управе.
Трошкови поступка
Члан 134.
(1) Трошкове поступка за издавање водоправних аката сноси носилац права из тих аката.
(2) Носилац права из водоправних аката и подносилац захтјева, дужни су трошкове из става 1. овог члана надокнадити органу који је водио поступак у току трајања поступка.
(3) О трошковима поступка, надлежни орган одлучује посебним закључком на који није допуштена посебна жалба.
Општи садржај водоправног акта
Члан 135.
Водоправни акт садржи:
а) информације о називу или имену и податке за контакт са подносиоцем захтјева и носиоца права из акта,
б) опис мјеста, врсте, обима и намјене објекта,
в) трајност акта,
г) временско ограничење за почетак активности на коју упућује акт, од највише три године,
д) временско ограничење за завршавање грађевинских радова на које упућује акт, од највише пет година,
ђ) услови за спречавање или ублажавање негативних утицаја,
е) елементе техничких детаља који су карактеристични за поједине дјелатности и активности,
ж) износ и образложење трошкова поступка,
з) образложење одлуке са навођењем чињеница утврђених у току вођења поступка, уз оцјену примљених одговора и мишљења те одредби примјењеног процесног и материјалног прописа,
и) упутство о правном средству.
Услови за издавање водоправних аката
Члан 136.
(1) Надлежни орган управе може у издатом акту прописати и посебне услове ради спречавања или ублажавања негативних утицаја узрокованих активношћу која је предмет акта.
(2)Саставни дио водне сагласности за дислоцирање или вађење материјала из водотока су услови за уређење водотока на којем се радови изводе.
(3)Код утврђивања услова за водоправни акт, надлежни орган ће узети у обзир посебне особине вода на које утиче активност, техничку и финансијску изводљивост захтјеваних мјера.
Водне смјернице
Члан 137.
(1) Водним смјерницама се одређују услови који ће бити испуњени у документацији за грађење нових, реконструкцију или уклањање постојећих објеката и друге активности које се не сматрају грађењем, а могу трајно, повремено или привремено да утичу на промјене режима вода.
(2) Прописом из члана 120. став 4. овог закона ће се одредити случајеви из става 1. овог члана за које није потребно издавати водну сагласност.
(3) За објекте или радове за које су прибављене смјернице, а за које није поднесен захтјев за издавање водне сагласности, водне смјернице престају важити истеком рока од једне године од дана њиховог издавања.
(4) Водне смјернице издаје орган који је у складу са одредбама члана 127. овог закона надлежан за издавање водоправних аката, а издају се у форми закључка.
(5) Против закључка којим су донесене водне смјернице, није допуштена посебна жалба.
Водне смјернице за издавање концесија
Члан 138.
(1) Органи који су, у складу са прописима о концесијама надлежни за издавање концесија за кориштења вода и водног добра, дужни су, прије покретања поступка за додјелу концесије, прибавити водне смјернице од надлежног органа у складу са овим законом.
(2) Водне смјернице из става 1. овог члана се, након провођења процедуре додјеле концесије преносе на лице које је добило концесију.
(3) Лица или органи из ст. 1. и 2. овог члана, дужна су прибавити остале водоправне акте у складу са одредбама овог закона.
(4) У складу са одредбама из ст. 1. до 3. овог члана, дужни су поступити и органи који су у складу са прописима о просторном уређењу и грађењу надлежни за издавање урбанистичких услова.
Водна сагласност
Члан 139.
(1) Водна сагласност је потребна за изградњу нових, реконструкцију или уклањање постојећих објеката и друге активности из члана 121. ст. 1. и 2, ако оне могу утицати на промјене квалитета и квантитета вода, односно ако се тиме могу трајно, повремено или привремено проузроковати промјене у режиму вода.
(2) Водна сагласност је потребна и за радове који могу утицати на промјене у режиму вода у смислу члана 62, члана 66. и члана 85. овог закона.
Садржај водне сагласности
Члан 140.
(1) Водном сагласношћу се утврђује да је документација приложена уз захтјев за издавање водне сагласности у складу са издатим водним смјерницама, прописима о водама и планским документима.
(2) Одобрење за грађење нових или реконструкцију постојећих објеката за које је по овом закону прописана обавеза прибављања водне сагласности, у смислу прописа о просторном уређењу, издаје се по претходно издатој водној сагласности.
(3) Водна сагласност се издаје у облику рјешења, с називом водоправног акта. Рјешење ће имати форму и елементе како су прописани посебним прописом који регулише општи управни поступак. Садржај стручног дијела рјешења треба одговарати постављеном захтјеву, садржају предмета, издатим смјерницама и утврђеним чињеницама у поступку.
(4) У случајевима када документација за грађење или друге активности није израђена у складу са издатим водним сјерницама, надлежни орган за издавање сагласности доноси рјешење којим се захтјев одбија, као непотпун.
(5) У свим случајевима из ст. 3. и 4. овог члана, орган који доноси рјешење ће у упутству о праном средству обавијестити странку да може изјавити жалбу или покренути управни спор или други поступак пред судом, као и то да такво право има заинтересована страна.
(6) Издата водна сагласност, престаје да важи истеком рока од једне године од дана издавања, осим за објекте, уколико до тог рока буде прибављено одобрење за грађење и започети радови на објекту.
(7) Уколико је водна сагласност издата за објекат, њен период важења је до издавања дозволе, уколико је предвиђено издавање дозволе или до обнављања водне сагласности, након протека у њој одређеног рока, или измјене услова на основу којих је издата.
Објекти и постројења за које се не може издати водна сагласност
Члан 141.
За објекте и постројења која испуштају отпадне воде или друге опасне материје на површину земље у земљу или воду, не може се издати водна сагласност и одобрење за грађење, ако пројектом није предвиђена истовремена изградњу уређаја за пречишћавање отпадних вода односно уређаја за смањење количина и концентрација опасних материја које се у складу са прописим испуштају на површину земље у земљу или воду.
Водна дозвола
Члан 142.
(1) За кориштење вода, пражњење акумулација, за испуштање отпадних вода у воде и за одлагање односно испуштање опасних материја на јавно водно добро, пољопривредно, грађевинско и шумско земљиште и промет производа од опасних материја који послије употребе доспијевају у воде, потребна је водна дозвола.
(2) Водна дозвола се издаје у облику рјешења, са називом водоправног акта, које ће имати форму и елементе који су прописани посебним прописом који регулише општи управни поступак. Садржај рјешења одговара постављеном захтјеву, садржају предмета, евентуално издатој сагласности и утврђеним чињеницама у поступку.
Објекти за које је потребна водна дозвола
Члан 143.
(1)Водна дозвола, потребна је за све објекте за које је, по одредбама овог закона, потребно издати водну сагласност.
(2)Водна дозвола, потребна је и ако издавању водне дозволе није претходило издавање водне сагласности за случајеве предвиђене овим законом.
(3)Ако се због промјена у технологији или из других разлога накнадно измјене обим и услови кориштења вода, односно испуштање отпадних вода у воде, одлагање на јавно водно добро, односно испуштања опасних материја, потребна је нова водна дозвола.
Објекти за које није потребна водна дозвола
Члан 144.
Водна дозвола није потребна за:
а) кориштење вода из јавног система водоснабдијевања и испуштање отпадних вода из домаћинства у јавну канализацију,
б) кориштење бунара (осим артешких, рени бунара и слично), извора, цистерни и сличних објеката за снабдијевање једног домаћинства водом за пиће, ако захватање воде из тих објеката не прелази количину од 10 м3 /дан,
в) гашење пожара и предузимање хитних санитарних и других мјера у случају опште опасности када се користи вода,
г) уређење водотока, дислоцирање и вађење материјала из водотока, и
д) објекте чији корисник нема интерес и не учествује у преиспитивању услова за издату водну дозволу.
Садржај водне дозволе
Члан 145.
(1) Водном дозволом се утврђују намјена, начин и услови за искориштавање вода, режим рада објеката и постројења, начин и услови испуштања отпадних вода, начин и услови одлагања чврстог и течног отпада и други услови.
(2) Водном дозволом се утврђује да су испуњени услови одређени водном сагласношћу и да је прибављен општи акт о одржавању, кориштењу, осматрању и чувању објекта и поступања у случају квара или хаварије на објекту који се доноси прије издавања водне дозволе.
(3) У случају када се водна дозвола издаје без водне сагласности, водном дозволом утврђују се услови под којима се може вршити дјелатност која је предмет издавања водне дозволе.
Важност водне дозволе
Члан 146.
(1) Водна дозвола, издаје се на одређено вријеме, а најдуже са роком трајања до петнаест година.
(2) Право на кориштење или употребу вода или испуштање отпадних вода стечено на основу водне дозволе, не може се преносити на другог корисника.
(3) Водну дозволу издаје орган који је надлежан за издавање водних смјерница и водне сагласности.
Престанак важности водне дозволе
Члан 147.
(1) Право на кориштење вода или испуштање отпадних вода стечено на основу водне дозволе престаје:
а) истеком рока важности водне дозволе,
б) одрицањем корисника од права из водне дозволе, и
в) не кориштењем права из водне дозволе без оправданих разлога, дуже од двије године.
(2) Рјешење о утврђивању престанка права, у смислу одредбе става 1. овог члана доноси орган који је издао водну дозволу, на начин и по поступку како је наведено у члану 142. став 2. овог закона.
(3) На захтјев корисника, након спроведеног поступка, за случајеве из става 1. тачке а) овог члана, право на кориштење воде или испуштање отпадних вода може се продужити.
Употребна дозвола
Члан 148.
Употребна дозвола у смислу прописа о просторном уређењу, не може се издати без претходно прибављене водне дозволе.
Временско важење водоправних аката
Члан 149.
(1) Водоправни акти за активности из члана 120. овог закона, издају се на одређено вријеме, у складу са одредбама овог закона. У зависности од технолошке сложености објекта, водна дозвола се може издати и на краћи временски период од утврђеног у овом закону.
(2) Када се водна дозвола издаје на период дужи од пет година, утврђени услови ће се преиспитати након навршене сваке пете године у периоду који није дужи од оног потребног за њено издавање. Орган који је издао водну дозволу, по службеној дужности покреће поступак преиспитивања услова из дозволе, уз захтјев кориснику да у одређеном року достави неопходну документацију.
(3) Уколико корисник не поступи по захтјеву органа, надлежни орган за издавање дозволе ће, у складу са чланом 147. став 2. овог закона, рјешењем укинути издату водну дозволу.
Измјене и исправке водоправних аката
Члан 150.
(1) Надлежни орган може измијенити раније издати водоправни акт уколико:
а) је измјена потребна како би се осигурало снабдијевање водом за пиће,
б) су утицаји активности која је предмет водног акта, проузроковали битно другачије околности од оних који су процијењене приликом издавања водног акта,
в) би због увођења напредније технологије, утицаји проузроковани активношћу корисника, могли бити битно смањени, без превеликих трошкова по корисника,
г) је измјена потребна због интереса регије, града или Републике Српске, или због извршавања међународних уговора који су обавезујући за Босну и Херцеговину.
(2) У складу са ставом 1. овог члана, надлежни орган може увести измјене које би спријечиле или знатно промјениле наставак извођења активности корисника водоправног акта.
(3 )Захтјев за измјену водоправног акта може поднијети орган инспекције, носилац права из водоправног акта или заинтересована страна. Орган који издаје водоправни акт, измјену акта покреће по службеној дужности.
(4) Поступак по захтјеву за измјену водоправног акта спроводи се на исти начин као и при рјешавању захтјева за његово издавање.
Измјена и исправке уочених грешака насталих у писању водоправних аката
Члан 151.
(1) Орган који је донио водоправни акт, може у свако вријеме да исправи грешке у именима, називима или бројевима, грешке настале у писању, рачунању или прештампавању, као и друге очигледне нетачности у документу или његовом овјереном препису, у складу са посебним прописом.
(2) Исправке грешака које су наведене у ставу 1. овог члана, производе правно дејство од дана када га произведе водоправни акт који је исправљен.
Измјене и исправке водоправних аката у току управног спора
Члан 152.
Орган против чије је одлуке благовремено покренут управни спор, може до окончања спора, ако уважава све захтјеве тужбе, поништити или измијенити своју одлуку, односно водоправни акт, из оних разлога из којих би суд могао поништити такву одлуку, ако се тиме не вријеђа право странке или правних лица.
Привремено ограничење
Члан 153.
(1) За осигурање потребних количина и квалитета воде, те очувања природне равнотеже водних екосистема и од воде зависних екосистема, у случају природне појаве која проузрокује привремени недостатак воде или смањену заштиту од штетног дјеловања вода, Министарство може, имаоцима права на кориштење вода, посебним актом, привремено ограничити или привремено обуставити провођење права на кориштење вода на одређеном подручју. Активности из овог става укључују, али се не ограничавају на вишу силу, природне и елементарне непогоде.
(2) Поред ограничења из претходног става, Министарство може на одређеном подручју привремено ограничити или привремено обуставити провођење права на кориштење вода и ако дође до еколошке несреће, већег оштећења на водним објектима, или других догађаја који проузрокују недостатак воде или смањену заштиту од штетног дјеловања вода.
(3) Код ограничења или суспензије права на кориштење вода из претходних ставова, потребно је, прије свега, осигурати воду за пиће и воду за заштиту од пожара.
(4) Због привременог ограничења или привременог прекида провођења права на кориштење вода из става 2. овог члана, ималац права на кориштење вода нема право на одштету, ако је у питању виша сила, природна или елементарна непогода, осим ако посебним актом Влада не одлучи другачије.
(5) Без обзира на одредбе из претходног става, ималац права на кориштење вода може захтијевати у посебном поступку, поврат штете коју је претрпио због привременог ограничења или привременог прекида провођења права на кориштење вода, непосредно од особе, која је проузроковала еколошку несрећу, оштећење водних објеката или другог догађаја из става 2. овог члана.
Прилагођавање права на кориштење вода
Члан 154.
(1) Ако надлежна институција, на основу праћења стања вода (мониторинга) количине и квалитета, утврди да је дошло до битних измјена у режиму вода, које би могле проузроковати трајни недостатак воде, погоршање квалитета вода или би угрозиле равнотежу водних и од воде зависних екосистема или природних вриједности, имаоцу права на кориштење вода се утврђује обавеза да, техничким или другим мјерама у одређеном периоду прилагоди провођење права на кориштење вода новонасталом стању.
(2) Ако се ималац права на кориштење вода не прилагоди начину и року прописаним обавезама из става 1. овог члана, дјелимично или у цјелости му се одузима право на кориштење вода.
(3) Одредбе из става 2. овог члана се не односе на имаоца права на кориштење вода за снабдијевање становништва водом за пиће, али се уводе принудне мјере за спровођење става 2. овог члана, о трошку тог субјекта.
(4) Без обзира на одредбе ст. 1. и 2. овог члана, право на кориштење вода се дјелимично или у цјелости одузима, ако је, због трајног недостатка воде, угрожено снабдијевање становништва водом за пиће.
(5) О одузимању одлучује Министарство, а орган који је донио акт о праву на кориштење воде, у року од 15 дана, доставља Министарству предмет са свом документацијом из ст. 1. и 2. овог члана.
(6) Због прилагођавања или одузимања права на кориштење вода из ст.1, 2. и 4. овог члана, ималац права на кориштење вода нема право на одштету.
(7) Без обзира на одредбе става 6. овог члана, ималац права на кориштење вода може у посебном поступку захтијевати одштету од учиниоца за проузроковану штету, коју је претрпио због прилагођавања или одузимања права на кориштење вода, ако је дошло до измјене из става 1. овог члана због понашања другог правног или физичког лица.
Извршење водоправних аката и налог
Члан 155.
(1) Водоправни акти извршава корисник права из тог акта, на начин и под условима како је одређено његовим садржајем. Поступање супротно прописаним условима или непоштовање одредаба од чл. 120. – 155. овог закона које се односе инвеститора, корисника, оператера или треће лице које је извршилац неке од недозвољених радњи, представља незаконит рад који се кажњава у складу са одредбама овог закона.
(2) Уколико, у току трајања рока важења водоправног акта, исти не буде извршен на начин и под условима који су у њему наведени или ако наступи околност која пријети да изазове или изазове поремећај водног режима који онемогућава испуњавање услова и обавеза из водоправног акта, орган надлежан за издавање акта може, ради извршења издатог акта и усклађивања поступања у складу са новонасталим условима, издати налог.
(3) Рјешењем се налаже кориснику водоправног акта да у одређеном року изврши неку радњу, изврши улагања или се уздржи од неког чињења ради уклањања опасности од пријетећег или већ насталог поремећаја у режиму вода, или несагласности са условима и обавезама из предметног водоправног акта, као и ради успостављања стања у складу са тим актом и водоправним актима издатим другим лицима на истом водном тијелу или дијелу водног тијела.
(4) Жалба на рјешење из става 3. овог члана, не одлаже његово извршење.
(5) На Рјешење из става 3. овог члана, на одговарајући начин, примјењују се одредбе члана 140. став 3. и 142. став 2, као и пропис о општем управном поступку у односу на административно извршење неновчаних обавеза.
Издавање налога
Члан 156.
(1) Рјешење из члана 155. ст. 3. и 5, издаје орган који је издао водоправни акт по службеној дужности, када то захтијева јавни интерес или по приједлогу странке, када је то у њеном интересу, уколико су испуњени услови наведени у ставу 2, члана 155. овог закона.
(2) Примјерак рјешења из става 1. овог члана, доставља се Министарству.
Извршење рјешења
Члан 157.
(1) Извршење рјешења из члана 155. став 3. се спроводи по службеној дужности, против лица које је обавезно да испуни обавезу-извршеник.
(2) Извршење рјешења се спроводи административним путем.
(3) Орган који је у управној ствари рјешавао у првом степену, спроводи поступак извршења и, по службеној дужности, доноси закључак о дозволи ивршења рјешења, који ће да садржи податке о томе да је рјешење постало извршно; одређује се вријеме, мјесто, средства и начин извршења. Против овог закључка, допуштена је жалба другостепеном органу. Жалба изјављена другостепеном органу, не одлаже започето извршење.
Извршење рјешења преко другог лица
Члан 158.
Ако се извршеникова обавеза састоји у извршењу радње коју може извршити друго лице, а извршеник је не изврши уопште или у цјелини, та радња ће се извршити преко другог лица, о трошку извршеника. Извршеник ће на то бити претходно упозорен.
Трошкови извршења
Члан 159.
(1) Код спровођења радњи извршења, примјењују се одредбе овог закона, као и прописа који регулише правила општег управног поступка.
(2) Надлежни орган, након спровођења радњи извршења по донесеном налогу доноси Закључак о трошковима његовог извршења, који се односи извршеника из налога, а који има карактер извршне исправе. Извршење закључка о трошковима спроводи се судским путем, примјеном одредаба овог закона и прописа о извршном поступку.
Приговор на рјешење
Члан 160.
(1) На рјешење из члана 155. овог закона, може се изјавити приговор органу који је издао водоправни акт.
(2) Приговор не одлаже извршење рјешења.
(3) Рок за доношење рјешења по приговору на рјешење је 15 дана од дана подношења приговора.
Одузимање водоправних аката
Члан 161.
(1) За неизвршење издатог налога, по рјешењу из члана 155. овог закона, правном лицу се може трајно или привремено одузети водоправни акт и право у вези са њим.
(2) Рјешење о трајном или привременом одузимању водоправног акта доноси орган који издаје тај акт, и закључак о његовом извршењу.
Привремено одузимање
Члан 162.
(1) Водна дозвола, одузеће се привремено, ако корисник у року одређеном издатим налогом не обави радњу, не изврши улагање или се не уздржи од чињења наложеног у издатом налогу, ако због неизвршења налога неће доћи до непосредне опасности по живот и здравље људи и поремећаја у привреди.
(2) Водоправни акт, може се привремено одузети на вријеме од шест мјесеци, у ком року се кориснику обуставља право које је стекао на основу тог акта и у коме је корисник дужан да изврши радњу због које му је привремено одузет водоправни акт.
Трајно одузимање
Члан 163.
(1) Водоправни акт се одузима трајно:
а) ако у одређеном року корисник не обави радње, не изврши улагање или се не уздржи од неког чињења наложеног у издатом налогу због чега му је водоправни акт привремено одузет,
б) ако би не извршавање издатог налога могло довести до тешке и непосредне опасности за живот или здравље људи или до поремећаја у привреди.
(2) Корисник коме је одузет водоправни акт, може затражити издавање новог водног акта ако испуни за то потребне услове, утврђене у пропису из члана 120. став 4. овог закона.
(3) Рјешење о трајном одузимању водног акта, доставља се и Републичком министарству надлежном за просторно уређење и животну средину и јединицама локалне самоуправе.
Остали случајеви одузимања
Члан 164.
(1) Орган који је издао водоправни акт, може га одузети и уколико:
а) је подносилац захтјева дао нетачне податке који су надлежни орган довели у заблуду у погледу чињеница одлучујућих за издавање акта,
б) су услови из акта битно прекршени, упркос писменог упозорења од стране органа инспекције,
в) уколико се активност не врши у периоду од двије узастопне године,
г) активности узрокују утицаје који су забрањени овим законом, а ти исти утицаји не могу бити спријечени или ублажени измјенама водног акта у складу са чланом 150. став 1. овог закона.
(2) Захтјев за опозивање водног акта подноси орган инспекције, надлежни орган по службеној дужности, овлаштено или треће лице, писменим поднеском.
(3) Надлежни орган, по службеној дужности провјерава наводе захтјева из става 2. овог члана и одмах обавјештава носиоца права из водоправног акта, о поднесеном захтјеву за опозив. Носилац права из водоправног акта, може дати одговор на обавјештење.
ЈУ „ВОДЕ СРПСКЕ“
БИЈЕЉИНА
Милоша Обилића 51,
76300 Бијељина, РС, БиХ
+387 55 201 784
+387 55 211 517 (факс)
bijeljina@voders.org
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Саве: +387 55 220 360
Сектор за управљање водама обласним ријечним сливом Требишњице: +387 59 245 510
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Семберије, Посавине и Ивањског поља: +387 55 201 903
Сектор за одржавање водопривредних објеката поплавних подручја Србачко-ножичке равни, Лијевче поља и Дубичке равни: +387 51 815 050
Сектор за наводњавање и ИТ: +387 51 215 485
Сектор за економско-финансијске послове: +387 55 211 516
Сектор за правне послове: +387 55 222 480
Одјељење за јавне набавке: +387 55 226 033
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ВОДАМА ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ САВЕ
Милоша Обилића 51
76300 Бијељина
+387 55 220 360
bijeljina@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Врбас – Бања Лука
Милана Радмана 10
78000 Бања Лука
+387 51 215 485
banjaluka@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Босне – Добој
Војводе Мишића 22,
74000 Добој
+387 53 200 570
doboj@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Уне – Приједор
Алеја Козарског одреда 4,
79101 Приједор
+387 52 240 330
+387 52 240 331 (факс)
prijedor@voders.org
Подручна канцеларија за подслив ријеке Дрине – Зворник
Светог Саве бб,
75400 Зворник
+387 56 215 990
zvornik@voders.org
СЕКТОР ЗА УПРАВЉАЊЕ ОБЛАСНИМ РИЈЕЧНИМ СЛИВОМ ТРЕБИШЊИЦЕ ТРЕБИЊЕ
Српска 2
89101 Требиње
+387 59 245 510
+387 59 245 520 (факс)
trebinje@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СЕМБЕРИЈЕ, ПОСАВИНЕ И ИВАЊСКОГ ПОЉА
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Семберије и Мајевице:
Рачанска 29,
76300 Бијељина
+387 55 201 903
Одјељење за поплавно подручје Ивањско поље:
Светог Саве бб,
74450 Брод
+387 53 610 471
brod@voders.org
СЕКТОР ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОПРИВРЕДНИХ ОБЈЕКАТА ПОПЛАВНИХ ПОДРУЧЈА СРБАЧКО-НОЖИЧКЕ РАВНИ, ЛИЈЕВЧЕ ПОЉА И ДУБИЧКЕ РАВНИ
Авде Ћука 11,
78400 Градишка
+387 51 815 050
gradiska@voders.org